Sihtkohad

Itaalia kui vabaõhumuuseum

06/12/2019
Cinque Terre

Mida aeg edasi, seda rohkem süveneb minus allergia kaaskodanikest turistide vastu. Maailma romantilistemateks linnadeks kuulutatud Rooma ja Veneetsia on minu silmis ühel pulgal õudusunenägudega, kus kobramadude keskel viimase hetke kirjatükke visandan.

Ma ei eita, et nad on kaunid ja idüllilised. Kui kell pool kuus hommikul peolt koju tulles enda eest juhuslikult Trevi purskkaevu leian, võtab ilu isegi silma märjaks! Aga ainult kell pool kuus hommikul, sest hiljem on kurikuulsat fontääni peaaegu ilmvõimatu silmata! Seda ühel lihtsal põhjusel – see on mattunud turistide alla.

Roomas asuva Trevi purskkaevu ümbrus kell kaheksa õhtul.

Kui teada, kuhu kõrvaltänavasse keerata on neis turismilinnades muidugi ka ehedat eluolu ja vahemerelikku kulgemist, seda mis teeb Itaaliast Itaalia! See tuleb lihtsalt üles leida!


Aga paratamatult on miskit mäda kui eheda Itaalia leidmiseks tuleb kõrgema taseme orienteerumisoskusi arendada. Itaaliast on saanud hiiglaslik vabaõhumuuseum, mis ühest otsast toidab Saabast ja teisest otsast sellest kõik elumahlad välja imeb.

Arutelu Veneetsias

Nii umbes nädal tagasi sõitis Veneetsias hiiglaslik kruiisilaev kaisse, kohtudes vahepeatusena ka teise väiksema laevaga. Kasutades sõna hiiglaslik ei ole tegu isegi mitte kunstilise liialdusega – tegu oli valge raudkalaga, mille kõhtu mahtus kaks ja pooltuhat reisijat. MSC Opera oli sõna otseses mõttes nii võimas, et laeva kaliiber rullis enda ees lahti nii asfaldi kui ka arutelu teemal, kas nii suuri kruiisilaevu peaks üldse lubama ajaloolise Veneetsia pinnale.

Hiiglaslik kruiisilaev mattis linna sisse sõites enda alla ühes Veneetsia horisondiga ka ühe väiksema laeva.

Massiturism on Veneetsiat lämmatamas. Linn on kaotamas oma väärtust. See, mis kunagi oli kummastav kanalitelinn, on tänapäeval täiskasvanud isendite Disneyland! Veneetsia päästerõngaks on turism, mis teda ühtaegu nii pinnal hoiab, kui ka uputab! Kohalikud pakuvad läbi Arbnb kortereid üürile, teenides nõnda kopsaka kasumi. Selline tegevus kergitab üürihinnad pilvedesse ja tulemuseks on järkjärguline venezianode väljavool. Üha rohkem unikaalset Veneetisat jääb turistide käsutusse! Autentsust on juba praegugi raske haista, mis siis veel mõnekümne aasta pärast!

Liguuria pahupool

See pole aga ainult Veneetsia murekoht. Muuseumi staatuse on välja teeninud mitmed asulad Itaalias. Kui suuremad keskused nagu Rooma ja Firenze on leidnud enam-vähem mõistliku tasakaalu turismi ja kohaliku eluolu vahel, siis Cinque Terre kalurikülad kaotasid oma lahingud enne kui need veel alatagi said. Värviküllased asulad Liguuria Rivieras, mis veel seitsekümmend aastat tagasi nautisid oma isiklikku muinasjuttu, on saanud ühtäkki üheks külastatumaks kohaks Itaalias. Cinque Terret külastab aastas kolm miljonit turisti! Arvestades, et tegu on küllaltki väikese maa-alaga, mis kompaktselt tikitud mägede vahele, on taoline arv lausa ennekuulmatu!

Cinque Terre transformeerumisega on kohalikud juba suures plaanis leppinud. Küll aga aetakse sõrgu vastu kurikuulsale Masterplanile, mis tõotab muuta Palmaria saare enneolematuks turismiobjektiks nagu seda on Capri saar Lõuna-Itaalias. Palmaria on Liguuria suurim saar, mis on Porto Venerest vaid kiviga visata. Ometi on õnnestunud UNESCO maailmapärandiks kuulutatud metsikul saarel jääda turismitrajektoorist kõrvale.

Olen näinud Palmariat nii siit kui ka sealt küljest ja pean tunnistama, et see pole midagi erilist! Kuulsate Liguuria linnakeste kõrval pole sellel midagi vastu panna, aga saare võlu peitubki justnimelt selles. See on püsinud puutumatuna!

Isola Palmaria
Metsik Palmaria saar.

Palmaria on kohalike meelispaik matkamiseks ja ühepäevaseks rannapuhkuseks. See on metsik ja ehe! Selle nõlvadel asuvatest militaarehitistest kablutavad sisse ja välja kitsekesed, peenete restoranide tagalas peituvad prostad kodurestoranid ja saare matkaradadel tallavad vaid üksikud õnnelikud! See saar on kinnitanud end kohalike südamesse, kes ei suuda leppida plaaniga muuta Palmaria rahvusvaheliseks turismiobjektiks. Sotsiaalmeedias tõstavad pead erinevad grupid, mis seisavad autentse Palmaria eest. Korraldatakse kõiksugu konverentse ja meeleavaldusi, et tõsta esile saare unikaalsed väärtused sellisena nagu nad on praegu ilma struktureeritud turismilahendusteta. 7200 inimest on allkirjastanud Masterplani vastase avalduse. Kohalikud on segaduses ja ahastuses. Kiitsukese ja mägise Liguuria elanikud, kes maast-madalast rinda pistnud ruumipuudusega, ei võitle enam ammu omavahel, vaid turistidega!

Kui kaua Itaalia turismikummi venitab?  Üks hetk see Saabas lõhkeb…

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply